آخرین اخبار :

Catia.ir

طراحی شراد فن خودرو
کانکس شرکت قصریخ
نگهدارنده سپر تندر 90
پروانه فن پراید
نگهدارنده پروژکتور تندر 90
صافی بنزین خودرو پژو
رادیاتور خودرو مگان
سیمرغ جشنواره فجر
پمپ کمپرسور

نسخه های نرم افزار کتیا CATIA

آمار کاربران

آشنایی با نرم افزار 3Dvia Composser

نرم افزار 3dvia Composer

3Dvia Composser


نویسندگان:

مهندس فرهاد نوین

مدیر انجمن کتیای ایران

 

مهندس بهزاد میلادی

 

 

در گذشته تولید کنندگان باید به سادگی هزینه های بالا و تاخیرهای ایجاد شده برای تهیه مستندات ، دستورالعمل های تعمیر و نگهداری ، موارد آموزشی و تصاویر مربوط به محصولاتشان را می پزیرفتند. اما امروزه با توجه به اینکه تولید کنندگان در حال افزایش قدرت رقابتیشان ، کاهش هزینه ها و صرفه جویی در وقت هستند به استفاده از نسل بعدی نرم افزارهای جامع رو آورده اند.

3D Via Composerمحصول کمپانی DassaultSystèmesنرم افزاری پیشتاز در صنعت است که کلاس جدیدی از نرم افزارهای سه بعدی را ارائه می دهد و به این منظور طراحی شده تا این نیازها را برطرف کند.

 به کمک 3D Via Composerسازمان ها توانایی این را پیدا می کنند که در کسب و کارشان از اطلاعات طراحی محصولاتشان به سادگی هر چه تمام ، سریع تر ، کامل تر و با هزینه کمتر برای تهیه مستندات فنی محصولاتشان بهره ببرند.

 

معرفی

در دهه گذشته ، پیشرفت های تکنولوژی در زمینه طراحی سه بعدی به کمک کامپیوتر (CAD)باعث شده ابزارهای قویی برای خلق محصولات جدید در اختیار طراحان و مهندسین قرار بگیرد.ابزارهای CADبه مهندسین کمک می کند تا نه تنها طرح های جدیدی خلق و تصویرسازی کنند ، بلکه چرخه طراحی را کوتاه تر کنند ، کیفیت محصولات را بالا ببرند و هزینه های توسعه را کمتر کنند.

تا همین چندی پیش مزایای استفاده از تکنولوژی های  CADتنها به کارهای مهندسیی که قبل از تولید یک محصول انجام می شدند محدود می شدند ، اما امروزه شاهد نسل جدیدی از نرم افزارهای مهندسی سه بعدی هستیم که گامی فراتر برمی دارند .

این مقاله به این موضوع می پردازد که چگونه نرم افزار 3D Via Composerمی تواند ابزارهای مورد نیاز سازمان ها را برای بهره برداری از اطلاعات سه بعدی فایل های CAD، در راستای تولید مستندات فنی محصولاتشان ، فراهم کند.

3Dvia Composser

در یک پروسه تولید متداول ، درخواست برای عکس های مرتبط با فایل CADبسیار زیاد پیش می آید  ،که برای تهیه آنها زمان زیادی از مهندسین گرفته می شود و می تواند پروسه تحویل محصول به بازار را به تاخیر بیندازد ،ضمن اینکه مستندات محصول هر کدام هدف خاصی را دنبال می کنند، و تصاویر گرافیکی که برای توضیح دادن آنها استفاده می شوند هر کدام باید جداگانه ایجاد شوند ، تا موثر باشند.

این پروسه به خودی خود زمان زیادی را می برد، اما چالش اصلی زمانی ایجاد می شود که طرح تغییر می کند و در نتیجه مستندات مربوط به طرح باید دوباره ایجاد شوند.از این رو وجود نرم افزاری که بتواند فایل های CADطراحی شده را بطور مستقیم با مستندات محصول مرتبط کند ، برای تولید کنندگان بسیار با ارزش خواهد بود.این امکانی است که نرم افزار 3D Via Composerبه سادگی برای ما میسر می کند.

ضمن اینکه  مهندسین از گرفتن تصاویر از نماهای مختلف قطعه طراحی شده و نماهای انفجاری رها می شوند ، مستندات محصول بصورت خودکار با آخرین اطلاعات و تغیرات طراحی آپدیت می شوند و برای اینکه جزئیات پیچیده را بتوان به روشنی توضیح داد ، امکان نمایش تصاویر محصول در محیط های سه بعدی در نظر گرفته شده است.

3Dvia Composser

تولید مستندات محصول معمولا یک مرحله جداگانه است که بعد از اتمام طراحی محصول صورت می گیرد،خوداین امر باعث ایجاد تاخیر های بی مورد و دوباره کاری می شود. اما 3D Via Composerبه ما این اجازهرا می دهد که تهیه  مستندات محصول ، همزمان با طراحی محصول انجام شود و به موازات هم جلو بروند ، تا زمان برای ارائه محصول به بازار کاهش یابد و قدرت رقابتی شرکت افزایش یابد.

3Dvia Composser

 

3D ViaComposerنرم افزاری پیشتاز در صنعت است که محیطی بسیار ساده برای استفاده کاربران داردو حتی کاربران غیر فنی هممی توانند با استفاده از فایل هایCADاز قبل طراحی شده ، توسط نرم افزارهایی مانند SolidWorks، CATIA، Pro/ENGINEERو غیرهتصاویر گویا ، سه بعدی و یا انیمیشن ایجاد کنند ، تا بتوانند بدون اینکه افراد را با نقشه های فنی پیچیده درگیر کنند ، اطلاعات محصول را ساده تر و واضح تر به مشتری ارائه دهند. و قبل از اینکه طرحشان به محصول نهایی برسد ، می توانند آنرا برای خریداران ، سرمایه گذاران ، مراکز تولیدی و یا افرادی که اطلاعات فنی کافی از طرحشان ندارند معرفی کنند.

3Dvia Composser

3Dvia Composser

3Dvia Composser

3Dvia Composser

 

تصاویر دو بعدی و سه بعدی متنوع و با کیفیت بسیار بالا از نماهای مختلف محصولات، تصاویر متحرک به همراه فلش ها (Arrow)، برچسب ها (Labale)، نشانگرها و الگو های(Texture)مختلف،نمایش تلرانس های هندسی و ابعادی ، تصاویر برداری (Vector Image)،  جدول فهرست قطعات (BOM)، مقاطع برشی (Section Cut)،ایجاد مدل های انفجاری به راحتی و با چند کلیک ساده ، همه و همه توسط 3D Via Composerدر فرمت های گوناگونی ایجاد می شوند ،که می توانند در تولید اسناد محصول ، توضیحات فنی ، نحوه ساخت ، دستورالعمل های مونتاژ قطعات ، اطلاعات مربوط به بازاریابی و کاتالوگهای سه بعدی مربوط به نحوه استفاده ، جابجا کردن و آزمایش های مختلف روی محصول استفاده شوند.

3Dvia Composser

3Dvia Composser

با 3D Via Composerتولید کنندگان می توانند دستورالعمل های نوشتاری مربوط به سرویس دستگاه را با انیمیشن های ویدیویی و تصاویر گرافیکی جایگزین کنند ، نتیجه کار بهبود عملیات سرویس دستگاه ، از بین بردن نیاز به ترجمه متون ، کاهش نیاز به آموزش و پایین آمدن هزینه های عملیاتی خواهد بود

3Dvia Composser

یک دستورالعمل کار سه بعدی متحرک ، می تواند توضیحات مربوط به تولید و مونتاژ را واضح تر ، عمومی تر و موثرتر از نقشه های دو بعدی نوشتاری ، که در آنها ابهامات متداولی وجود دارد ارائه دهد و می تواند به تولید کنندگان کمک کند تا خطاهای تولید و همینطور هزینه های ساخت را کم کنند.

3Dvia Composser

به علت روند رو به رشد بازاریابی ، تقاضا برای روش هایی که بتوانند محصول را به صورت پرزنتیشن های واقعی سه بعدی ارائه دهند بالا رفته است.  برقرار کردن ارتباط بصری این اجازه را می دهد که جزئیات فنی بهتر تفهیم شوند و موانعی مانند زبان های گفتاری متفاوت از بین بروند.

 

با 3D Via Composer، متخصصین تهیه مستندات محصول ، می توانند اسناد جالب توجه تر و دینامیک تری را تهیه کنند تا در فرمت های دو بعدی و سه بعدی ارائه دهند.

حتی اگر در استفاده از نرم افزار های CADبی تجربه باشید ، می توانید خیلی سریع شروع به تولید تصاویر با کیفیت بالا و انیمیشن های سه بعدی تعاملی کنید تا مستندات فنی مربوط به محصولاتتان را تهیه کنید.

از بین بردن ریسک دوباره کاری و اجازه شروع هر چه سریع تر توسعه مستندات در پروسه طراحی محصول ، به تولیدکنندگان از دیگر مزیت های این نرم افزار است.

امروزه برای اینکه بتوانیم در بازار رقابتی دوام بیاورید ، نیاز دارید تا خودتان را از بقیه رقیبان متمایز کنید. بنابراین اینکه شما به عنوان یک کمپانی چگونه محصول خودتان را به مشتری ارائه می دهید و در چه کلاسی بازاریابی می کنید اهمیت خیلی بیشتری پیدا می کند.

با استفاده از 3D Via Composerشما می توانید به راحتی اسنادی سه بعدی تهیه کنید که جزئیات بالا ، تصاویر رندر شده با کیفیت بالا و نشانگرهای تفسیری دقیقی دارند و این امر منجر به استفاده صحیح کاربران از محصولات شما خواهد شد.

 

مزایای استفاده از 3D Via Composer:

·         ایجاد مستندات از محصولات تولیدی شرکت­ ها و کارخانه ­ها به­ صورت تعاملی و همراه با انیمیشن، توضیحات فنی و ارائه تصاویر با کیفیت

·         تهیه کاتالوگ­ های سه ­بعدی، دستورالعمل­ های ساخت، مونتاژ، تعمیر و نگهداری

·         تهیه 3D PDFبرای نمایش هر چه ساده تر فایل ها با Adobe Reader

·         فایل های خروجی با قابلیت expireشدن ، برای از بین رفتن اتوماتیک فایل ها در موعدمشخص

·         استفاده برای ارائه­ های علمیدر سمینارهای تخصصی و همایش­ های تبلیغاتی

·         قابل استفاده آسان توسط هر فردی ،با هر سطحی حتی کاربران معمولی کامپیوتر و کاربرد بالا

·         ابزارهایی جهت جلوگیری از کپی برداری غیر مجاز فایل های شما

·         ورودی فایل های طراحی با فرمت های مختلف از نرم افزارهایی مانند CATIA، SolidWorks، Pro/ENGINEER، Siemens NXو ...

·         قابلیت آپدیت اسناد تولید شده در اثر تغییر کردن مدل طراحی ، بدون نیاز به شروع کار از ابتدا

·         گرفتن خروجی با فرمت HTMLبرای قرار دادن مستقیم مستندات و نمایش مدل سه بعدی بصورت دینامیکی در وب سایت شرکت

·         قابلیت لینک شدن با Microsoft Officeبرای تهیه اسناد و همچنین نمایش طرح با حالت سه بعدی و دینامیک در محیط WordوPower Point

 

با توجه به مواردی که اشاره شد می توان به ارزش بالای یادگیری نرم افزار3D Via Composerپی برد و لازم است به این نکته اشاره کنیم که این نرم افزار بر خلاف نرم افزاری مانند 3dMaxکه انیمیشن سازی می کند ، با تمامی نرم افزارهای مهندسی سازگاری کامل دارد و تحت مجموعه 3D-PLMشرکت داسو سیستم می باشد.

 

نتیجه کار،یک کلاس ارتباطی کاملا جدید برای محصول است که با مشتریان و همکاران به زبان جهانی سه بعدی صحبت می کند.

3Dvia Composser

 

این مقاله در شماره 58 مجله ساخت و تولید مورخ شهریور 1394 به چاپ رسیده است . هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع (وب سایت انجمن کتیای ایران) از این اثر پیگرد قانونی دارد.

دریافت فایل PDF

بازديد : 5208 بار نمايش يافته است .

کلمات کليدي : : 3dvia composser 3dvia composser نرم افزار تری دی ویا کامپوزر کتیا سالید سالیدورکس سالیدورکز bom

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

static ©